Türkiye’nin 2015 yılı içerisinde kullanmayı planladığı 4G internet teknolojisinin sıkça konuşulduğu bugünlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 5G (beşinci nesil internet teknolojisi) ile ilgili yaptığı açıklamalar sonrasında gözler bir anda bu yeni teknolojiye çevrildi.

5g

Peki nedir bu 5G teknolojisi ve 4G den farkı nedir?

Şu anda dünyada hiçbir ülkenin henüz kullanmaya başlamadığı bu teknoloji geniş bant ve yüksek hızlı internet erişimine imkan vermektedir. Örnek vermek gerekirse, hali hazırda kullanılan 3G teknolojisinde internet hızı saniyede 30 megabyte civarındadır. Bu hız 4G’de 300 megabyte, 5G’de ise 1 gigabyte’a kadar çıkabilecektir. İnternet bağlantısı olan tüm elektronik cihazlarımız işletim sistemleri de dahil olmak üzere fotoğraflarımız, videolarımız ve şarkılarımız ortak veri alanı olan ‘’Bulut’’ sistemi üzerinde olacak. Her geçen gün artan akıllı cihazların interneti sorunsuz ve verimli şekilde kullanabilmesi ancak dördüncü ve ilerleyen zamanda beşinci nesil internet teknolojisinin kullanılmasıyla mümkün olacak gibi duruyor. Söz konusu teknolojileri kullanmaya başlamamızla birlikte sadece iletişimi hızlandırmakla kalmayacak aynı zaman ülkelerin her türlü alandaki (tıp, sanayi gibi) gelişimlerini destekleyeceği şüphesiz. Tüm dünyada 2020 yılında geçilmesi planlanan bu teknoloji için başta Japonya olmak üzere Güney Kore, ABD ve AB’de milyarlarca dolarlık Ar-Ge bütçesi ayırmış durumda.

5-g

Sonuç olarak Ar-Ge çalışmaları ve altyapı yatırımları tamamlanmadan bu yüksek hızlı 5G teknolojisine geçmek mümkün değil gibi gözüküyor. Bu da demek oluyor ki 2020 yılından önce yollarda insansız otomobiller görmemiz imkansız gibi duruyor.