Sinema oyunculuğun yanı sıra yönetmenlik, senaristlik, prodüktör gibi pek çok konuda uzman olan Aktör,ün asıl adı George Timothy Clooney’ dır. Aktör, 06.Mayıs.1961 yılında Amerika’nın Kentucky eyaletinde dünya ya gelmiştir. Annesi güzellik kraliçesi, babası ise gazeteci Nick Clooney’dir.

Yıldız oyuncu eğitim hayatı olarak;   1979 yılında Kentucky’deki Augusta High School’da liseyi tamamlamış. Ardından Northern Kentucky Üniversitesi’nde birkaç yıl eğitim almıştır. Bu dönemde bazı projelerde ufak tefek roller almaya başlamıştır. İlk profesyonel TV dizisi The Facts of Life iken en büyük çıkışı yaptığı işi ise Roseanne adlı proje olmuştur.

Tehlikeli Aklın İtirafları, İyi Geceler ve İyi Şanslar, Unscripted, İkili Oyun gibi projelerde yönetmenlik yapmış, Insomnia, Hırsız ve Çıldırış gibi projelerinde yapımcılığını üstlenmiştir

Return to Horror High, Combat Academy, Return of the Killer Tomatoes, Unbecoming Age, Gün Batımından Şafağa, Full-Tilt Boogie, Batman ve Robin, Waiting for Woody, The Book That Wrote Itself, Nerdesin Be Birader? Aramızda Casus Var, Senden Bana Kalan, The Monuments Men, Tomorrowland rol aldığı bazı dizi ve filmlerdir.

Oyuncu, 2005 yapımı Syriana ile Akademi Ödülleri’nden En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almıştır. Altın Küre Ödülleri’nden ise O Brother, Where Art Thou? İle En İyi Erkek Oyuncu – Müzikal veya Komedi ödülünü alırken, Syriana ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü iki kez kucaklamıştır.